Moneta, skirta šiaudinių sodų tradicijai Lietuvoje, įrašytai į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (ritinėlis)
Monetos kaina
Kiekis
Monetos aversas
Monetos nacionalinėje pusėje (averse) – stilizuotas šiaudinis sodas, sudarytas iš įvairaus dydžio geometrinių figūrų, kurių vienas smaigalys nukreiptas į viršų (dangų), kitas – žemyn (į požemį). Taip pat įkomponuoti užrašai „Lietuva“, išleidimo metai 2024, gamintojos UAB „Lietuvos monetų kalyklos“ logotipas, apskritimu išdėstyta 12 ES žvaigždžių. Šiaudiniai sodai – baltiška kultūrinė tradicija, turinti dekoratyvinę ir apeiginę reikšmę, susijusi su gerove bei dvasingumu.Monetos reversas
Monetos bendrojoje pusėje – geografinis Europos atvaizdas.Nacionalinės pusės dailininkas Tomas Dragūnas, bendrosios pusės dailininkas Luc Luycx
Briaunoje užrašas: LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ *
Aprašymas
Šiaudinių sodų tradicija Lietuvoje – unikalus kultūrinis fenomenas, įrašytas į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Šiaudiniai sodai – tai geometrinių formų dirbiniai iš natūralaus pluošto šiaudelių, veriamų ant siūlo sudarant trikampius ir kvadratus. Jie puošia lietuvių namus ir turi gilias šaknis tautos kultūroje. Senosiose kultūrose trikampiai simbolizavo dvasią, o kvadratai – materiją, jų dermė ir sudaro sodą.
Šiaudinių sodų rišimas išliko gyvybingas iki šių dienų. Šios tradicijos palaikymas padeda išsaugoti unikalų kultūrinį paveldą. Šiaudinių sodų įtraukimas į UNESCO sąrašą – svarbus žingsnis juos saugant ir skleidžiant jų rišimo tradiciją.
Viename ritinėlyje – 25 monetos (2 Eur nominalo)